VENKOVNÍ POSEZENÍ

Ať již máte svou terasu, balkón, nebo teprve plánujete na další sezónu tvořit si svůj koutek, máme pro vás pár tipů.

Pro začátek je dobré si ujasnit, zda balkon či terasa budou sloužit převážně k relaxování nebo také pro větší sešlosti. Je to důležité pro plánování prostoru pro zařízení, nábytek a dekoraci.

U nábytku dbejte na to, aby byl odolný vůči počasí nejlépe s voděodolnou úpravou pokud nehodláte mít nad nábytkem zastřešní.

Vybírejte kvalitní nábytek, je to sice větší investice, ale do budoucna se rozhodně vyplatí!

Na trhu si vybere každý, od krásného dřevěného nábytku po kovový, polstrovaný, proutěný..

Je zcela na vás zda chcete svoji terasu nebo balkon ladit do nějakého stylu. Třeba do moderního stylu, minimalismu, u kterého stačí samotný nábytek s pár polštářky, nebo naopak do romantického stylu, kde využijete dekory látek, zavěsíte okolo květiny, světýlka a vyzdobíte si různými doplňky, které vám udělají krásnou atmosféru

BALKONY

Již jsme vám ukázali několik inspirací venkovního sezení, jak si zkrášlit a navrhnout krásnou terasu či balkon. Teď si ukážeme samotné typy zastřešení a jejich možnosti.

Začneme u balkonů, které najdeme jak u velkých a prostorný bytů, ale také i u malých garsonek. Pokud jste v pronájmu, tak bohužel nedokážete ovlivnit, jaký balkon a v jakém stavu se nachází. Můžete však  na něj alespoň pořídit pěkný nábytek a dekorace, které vám celý balkonový prostor pozmění.

Ale pokud máte možnost rekonstrukce celého bytu včetně balkonu, dáme vám několik tipů, jak si vybudovat moderní balkon. Mnohdy stačí jen jedna důležitá změna, jako například výměna samotného zábradlí nebo zasklení balkonu a hned se vám změní celý vzhled.

 

PERGOLY

Zastřešení je důležitý moment v rozhodování o podobě našeho venkovního sezení. Určuje celkem zásadně ráz celé podoby.  Představíme vám možnosti venkovního zastřešení. Nejvíce známé jsou dřevěné pergoly, které se hodí jak modernějším domům, tak i k horské chalupě. Dřevo ne jen že dobře vypadá a když se dobře upraví, má celkem dlouhou životnost. Pro zútulnění můžete využít zavěšené květiny nebo rolety, které slouží také jako ochrana proti slunečním paprskům.

Dřevo se také dobře kombinuje, na výběr je např. sklo, venkovní látka, polykarbonátové desky..

Mezi  další typy pergol, které úzce navazují na již jmenované materiály, patří materiály, které umožňují použití moderních vymožeností – posuvu, ovládání, nastavení s ohledem na stínění apod.

BIOKLIMATICKÉ PERGOLY

Staví se z hliníkové konstrukce, u kterých je možnost montáže naklápěcích lamel i na dálkové ovládání. V nabídce je i volitelné příslušenství jako posuvné zasklení, slunolamy nebo také screenové rolety. Velkou výhodou u těchto pergol je celkové uzavření, a to se hodí hlavně když už je venku chladné počasí.

PROSKLENÉ PERGOLY

Základem jsou celohliníkové nosné konstrukce pro výplň  z bezpečnostního skla.

Můžete volit ze stejného příslušenství jako u bioklimatické pergoly: střešní markýzy, posuvného zasklení, slunolamy i screenové rolety.

Sklo vám nabízí širokou škálu strukturovaných barev, takže je zcela na vás zda budete mít čirý nebo zelený odstín.

BALDACHÝNOVÉ PERGOLY

Jsou především estetickou záležitostí, nicméně také poslouží jako protidešťová a protisluneční ochrana. Baldachýn si díky dálkovému ovládání můžete snadno nastavit, tak jak budete potřebovat.

MARKÝZOVÉ PERGOLY

Tyto pergoly mají hliníkovou minimalistickou konstrukci. Je vhodnou volbou pro zastínění velkých ploch. Slouží především jako ochrana proti slunečním paprskům. Oproti baldachýnovým pergolám jsou odolnější proti větru a je možné je vybavit bočním stíněním. Navíc je možné celou markýzu stáhnout a  získáte zpět otevřený prostor.

 

TERASY

Pokud uvažujete o postavení terasy k domu, je důležité promyslet důležitá kritéria. Rozhodně nejdůležitější je vhodné místo pro terasu. Měla by správně navazovat na obývací pokoj nebo kuchyň, kvůli snadné dostupnosti, dále její polohu s ohledem na dům a jeho exteriér.

 

ORIENTACE TERAS

Podstatným bodem je situování terasy na světovou stranu. Proto popřemýšlejte, kolik chcete mít slunečních paprsků přes den na své terase.

Jih vám nabídne nejvíce slunce a to téměř po celý den.

Jihozápad vám nabídne sluníčko od pozdního odpoledne do večera

Terasa na severovýchod vám nabídne sluníčko pouze ráno a večer.

A terasa na sever vám nabídne sluníčko pouze ráno a večer, to ocení především ti z vás, kteří nesnesete polední letní pařáky a budete mít tak po celé odpoledne na terase příjemný stín.

Nezapomínejte však okolní prostředí, rostliny a stromy, které můžete do svého konceptu vytvoření útulné terasy vhodně zahrnout.

 

VHODNÝ MATERIÁL PRO STAVBU TERAS

Samozřejmě chcete, aby vám terasa vydržela co nejdéle, proto musíme vybírat z odolných a dlouhotrvajících materiálů.

DŘEVO

Můžeme zařadit mezi celkem odolné materiály. Působí příjemným a teplým dojmem a vytváří útulnou atmosféru. Nejvhodnější je dřevo ze severských stromů kvůli jejich odolnosti a životnosti. Dbejte u něj na samotné zpracování a úpravu kvůli bezpečnosti a jeho dlouhou trvalost. Nevýhodou dřeva je jeho opotřebení a deformace díky vlivu počasí. Je také velmi náročné na údržbu.

Odkaz na pinterest

DŘEVOPLASTOVÁ PRKNA WPC

Neboli recyklovatelná prkna z WPC (wood plastic composite).Jedná se o kompozitní materiál složený ze dřeva a polymeru. Velkou výhodou tohoto materiálu je, že nechává nejlepší vlastnosti dřeva a zároveň eliminuje jeho problémy. Prkna se vyrábí oboustranná, z jedné strany mají vroubky, z druhé strany textura dřeva, takže si můžete vybrat jakou stranu zvolíte jako lícovou.

Mají velké množství výhod, jsou snadno udržitelná, bezpečná, nezanechávají třísky jako klasické dřevo, odolné a stále vůči střídání počasí, ohleduplná k životnímu prostředí.

Odkaz na pinterest

PŘÍRODNÍ KÁMEN

Je vhodný do každého počasí, je mrazuvzdorný, dobře opracované je bezpečný za sucha i mokra. Je barevně stálý a můžete si vybrat z řad barevnosti a vzorů. Navíc je nenáročný na údržbu.

Odkaz na pinterest

KAMENNÝ KOBEREC DO EXTERIÉRU

Tato podlahová krytina je tvořena ze zaoblených oblázků, mramorových oblázků nebo křemene, které jsou od sebe barevně odlišeny. Na trhu je seženeme v různých barvách. Výhodou je, že si můžete vybrat pro vás ideální velikost kamenného zrna. Zrnka kamínků jsou spojena bud epoxidovou nebo PU pryskyřicí.

Nejenže koberec luxusně vypadá, ale je příjemný pro vaše nohy. Dokonce je i tepelně  izolační, mrazuvzdorný a stabilní vůči slunci. Největšími výhodami je: dlouhá životnost, odolnost vůči větru, mechanická odolnost vůči oděru, bezespárový povrch. Hodně se využívá především u bazénů kvůli jeho vzhledu.

¨

Odkaz na pinterest

BETONOVÁ DLAŽBA

Jednoznačnou vlastností této dlažby je její trvanlivost a odolnost. Najdeme u ní také mnoho vzorů a barev. V nabídce je i řada protiskluzových variant. Její speciální povrchová úprava zajistí dlouhou trvanlivost barev a snadné čištění.

Odkaz na pinterest

VELIKOST TERASY

Toto je nejčastěji kladená otázka při budování nové terasy, musíme vzít v úvahu, co všechno na ní budeme mít, jak velké to bude, jak velký nábytek, kolik lidí chceme, aby se na ní vešlo..

Pokud si na tohle všechno dokážete odpovědět, neměl by být už žádný problém.

Pokud budete řešit dilema, na jakou světovou stranu terasu orientovat, je to naprosto jednoduché pokud máte na pozemku dostatek volného prostoru. Pokud ano, nebojte se terasu protáhnout kolem domu hned z několika stran.

Odkaz na pinterest

POJÍZDNÉ TERASY

Designem léta se staly pojízdné terasy, které jsou nejen funkční, bezpečné ale zároveň moderní a nadčasové. Pojízdná plocha slouží jako samotná terasa, ale také jako zastřešení bazénu, domácího jezírka, do země zapuštěné vířivky.. Jsou vyráběny individuálně, podle vašich požadavků.

Plochu můžete využít pro cokoliv, pro letní posezení s přáteli, opalování nebo grilování. Na trhu najtede terasy manuální nebo s automatickým pohonem. Ani jedna z variant nezabere hodně času, u automatických pouze zmáčknete tlačítko a máte odkryto/zakryto.

 

Doufáme, že jsme vám alespoň trochu ulehčili vaše rozhodování a nebo vás namotivovali na budoucí renovaci a změny vašeho venkovního posezení.

 

Podobné příspěvky

Trendy roku 2022

S novým rokem přichází i nové trendy v interiér designu.    Ptáte se jaké jsou trendy nastávajícího roku? A jak je uplatnit ve vašem interiéru? 

Více

Vánoce 2021

BARVA VÁNOC 2021 Blíží se krásný čas Vánoc, doba setkávání s rodinou a přáteli, a po nekonečném kolotoči vánočních příprav i doba klidu a pohody. 

Více

Jak na podzimní výzdobu?

Dušičkové období  Pomalu přichází období sychravých dnů podzimu a s ním spojený svátek v českých krajích velmi rozšířený, svátek Dušiček a to 2.11, v tento

Více