Styly interiérového vybavení

Prostor, ve kterém bydlíme, pracujeme, relaxujeme nás velmi výrazně ovlivňuje. Ovlivňuje naši psychickou vyrovnanost a fyzické zdraví v mnoha aspektech jeho vlivu.  Prostor, ve kterém bydlíme, tedy náš osobní prostor by měl být právě z výše uvedených důvodů velmi citlivě zvážen, naplánován a realizován.  V našich obydlích si přejeme vytvořit příjemnou atmosféru, která dává možnost odpočinku a je zdravým prostředím pro náš další vývoj a  růst našich dětí. 

Nabízí se celá řada stylů interiér designu,  ze které je vhodné vybrat dle svých stanovených priorit a představ ideálního bydlení.  Přehled stylů nám slouží pouze pro prvotní nasměrování záměru realizace, jinými slovy  je to rámec, ve kterém se následný návrh a realizace bude odvíjet. Pro další postup je nutné sladit potřeby obyvatel daného prostoru s principy interiér designu. Souhrn všech těchto aspektů dává  vzniknout esteticky i funkčně vyváženému prostoru.

Proto vám zde vám nabízíme stručný přehled hlavních interiérových stylů: 

  • Moderna
  • Minimalismus
  • Zen
  • Skandinávský styl
  • Urbanismus
  • Provence
  • Bohém
  • Eklektický
  • Glamour
  • Rustikální

Jednotlivé styly mohou být v prostoru zastoupeny jako ryzí zástupce svého názvu a jeho charakteristických prvků, nebo mohou být navzájem kombinovany pro vytvoření osobitého stylu daného prostředí. Každý z nás je jedinečný a to by se mělo v prostoru objevit, vznikají tak krásné a neobyčejné interiéry.

MODERNA

Tento styl patří mezi nejčastěji používané v našich krajinách. Máte-li rádi moderní věci a esteticky čisté prostředí, je právě tento styl ten pravý pro vás. 

Vyznačuje se jemnými tóny barev a ostrými liniemi, které čerpá především z používaných materiálů jako je sklo, ocel, kámen. Pro zpříjemnění atmosféry můžete použít teplé osvětlení v interiéru, umístit květiny a zařadit sem tam nějaký nevýrazný doplněk.Důraz je kladen na minimum doplňků, malou škálu barevnosti a kontrast.

  

Zdroj: Pinterest.com 

MINIMALISMUS 

Jak již název stylu naznačuje jedná se o podstatu minimálně a to  všeho, tedy barevnosti, vybavenosti i doplňků. Barevnost je neutrálních tónech: černé, bílé a šedé. Jednoznačná hesla, kterými byste se měli řídit, aby se jednalo o minimalistický prostor jsou otevřené nezaplněné prostory, funkčnost a čisté linie. Interiér je prostorný, vzdušný, prosvětlený skrze velká francouzská okna. Volte minimum dekoru a doplňků. Pro zateplení možné použít textilie, ale v jemném odstínu neutrálu použitých barev. Lesklým povrchem zvýšíte dopad vizuálního vjemu otevřenosti, čistoty a elegance interiéru!

Zdroj: Pinterest.com 

ZEN

Vychází z asijské kultury z učení zen buddhismu. Pokud si budete zařizovat interiér v tomto duchu je důležité abyste dbali na tyto body:  ticho, klid, neutrální barvy a všeobecná jednoduchost. Do interiéru aplikujte tyto hlavní materiály: dřevo, kámen, bambus, vždy pouze přírodní materiály. Barevnost ponechte přírodním  tónům, aby váš interiér vyzařoval poklidnou atmosféru

ZEN styl se často kombinuje se stylem japonským a minimalismem. Tyto styly používají podobné odstíny barev, materiály a jsou charakteristické minimálním vybavením prostoru,  hlavně minimumem doplňků. Prostor můžete zpestřit výzdobou jako jsou usušené větve, květiny ale i zelení, která vnese s kombinací dřeva život do vašeho interiéru.

Zdroj: Pinterest.com 

SKANDINÁVIE

Má velmi blízko k minimalismu, ale také se pohybuje mezi eco a venkovským stylem.

Určitě jste si hned vzpomněli na náš nejznámější řetězec Ikea, kterou si většina lidí představí právě pod tímto stylem. Za poznávací znaky skandinávského stylu můžeme považovat ladné linie, používání světlých barev – především bílé a béžové. Je dobré dbát na  jednoduchost, funkčnost a jemnou dekorativnost. Zařaďte do interiéru doplňky  materiálů jako je dřevo, sklo, přírodní tkaniny a hned se budete cítit příjemněji.

Do interiéru pusťte co nejvíce přírodního světla, ale nezapomínejte na vhodné umělé osvětlení vytvořené krásnou velkou lampou v obývacím pokoji, lampičkou na nočním stolku, dobře osvícenou kuchyňskou linku. Hrajte si s jemnými vzory látek, tapet, kachliček.

Zdroj: Pinterest.com 

INDUSTRIÁL

Tento styl se v poslední době dostává stále více populární. Objevuje se jak v obytných prostorech, v kavárnách a kancelářích.  Chcete-li  si doma vytvořit opravdový industriální styl, tak ponechte holé cihlové zdi.  Nábytek a dekorace zvolte z betonu, nebo umístěte patinovaný dřevěný nábytek. Nesmí tu chybět řada ocelových doplňků,  hlavně doplňků v odstínech mědi a mosazi.Největším hitem je samotná žárovka, zavěšená jako lustr např. nad jídelním stolem či barem.

Barevnost v těchto interiérech ladte především do tmavých barev jako je hnědá, černá, šedá. Zvolte třeba velkou zelenou pohovku, která se stane výstředním prvkem vašeho interiéru. Samozřejmě nesmí chybět hlavní osvětlení nad jídelním stolem a v obývacím pokoji.

Zdroj: Pinterest.com

URBANISMUS

Klade důraz propojení interiéru s kontextem města. Chceme-li docílit urbanistického stylu experimentujme především s rozmanitými materiály. Snažte se v prostoru umístit výrazné kusy od nábytku po doplňky. Výrazné především tím, že vypadají jinak než klasické kusy nábytku, kusy které bychom například vzali z ulice města – takže by se dalo říct že bereme prvky architektury.  Umístíme do interiéru třeba prvky jako jsou lampy, dekor fasád, lavice, schodiště… Pokuste se aplikovat i něco z environmentálního designu, a to použitím jakékoli zeleně – zavěsit květiny od stropu, umístit betonové truhlíky se zelení. Vnese to do prostoru tu správnou městskou atmosféru.  

Barevnost záleží zcela na vás, tak jak si myslíte, že na vás působí venkovní prostředí. Ale určitě v městech nenajdeme příliš křiklavou barvu.

Zdroj: Pinterest.com

PROVENCE

Tento styl je velmi romantický, využíváme v něm hlavně jemných pastelových barev.  Nejvíce používaným odstínem je levandulová citlivě kombinovaná s neutrály. Pokud se  vám líbí barva této byliny, určitě nic nezkazíte tím, když ji v interiéru uplatníte a doplníte pár květy levandulí jako dekoraci. Zajímavým prvkem bývají obložené stěny dřevem nebo kamenem. Zdobnost je  hlavním znakem tohoto stylu, nemusíte se bát používat především květinové vzory a velké množství bytových textilií. Nábytek bývá patinovaný, krásně vyřezávaný, navozuje dojem historizující. Máte-li někde zachovalou starou truhlu, stůl, lavici, lampu, tak ji neváhejte použít! Právě to navodí ten správný dojem.

Zdroj: Pinterest.com

VINTAGE

Tento styl se soustředí na  věci původní a renovované.  Je to romantický styl, ve kterém používejte pastelové barvy a nejlépe vyřezávaný nábytek. Jako hlavní materiály zvolte ratan, dřevo a kov. Interiér můžete doplnit krásným velkým zrcadlem, vázou s květinami nebo starým vzorovaným kobercem. Propojení starého a nového designu je právě v tomto případě esteticky možné. Pokud máte doma již udělaný moderní interiér, lze ho jednoduše doplnit vintage kouskem (lampa, komoda, křeslo), který bude lehce narušovat již vytvořené moderní prostředí a vytvoříte svůj osobitý styl. 

Zdroj: Pinterest.com

BOHÉM / BOHO

Božský styl zářící výraznými barvami, bohatý na vzory aplikovaných na doplňcích. 

Vyjadřuje osobní nekonvenční filozofii majitele bytu. Pokud jste se rozhodli zrovna pro tento styl, tak vybavením bývají etno ozdoby, textilní dekorační prvky a  využívejte i zvířecích kůží a kovových materiálů. Rozhodně neváhejte si do takového interiéru pořídit vzorovaný koberec, který se stane dominantou celého prostoru. Na pohovku umístěte mnoho polštářů a přehozů. Typickým doplňkem a zároveň praktickou věcí v obývacím pokoji je taburet, který lze využít jako odpočívadlo, nebo místo konferenčního stolku. Pro navození správné božské atmosféry nesmí chybět vhodně zvolené osvětlení. 

Zdroj: Pinterest.com

EKLEKTICKÝ

Vyzařuje především svou barevností, věcmi velmi odlišnými, které k sobě ani neladí, ale přesto tvoří ucelený prostor. Kombinujte velké množství barev a doplňků.

Aplikujte geometrické vzory na doplňcích a tapetách, využijte předměty z bleších trhů, používejte předměty z těchto materiálů: skla, dřeva, kovů. V tomto stylu se také vhodně prolíná staré s novým, objevuje se v něm ručně vyrobený nebo upravený nabytek.Velmi dobře se kombinuje s moderním a bohémským stylem.

Zdroj: Pinterest.com

GLAMOUR 

Vše je provedeno s dokonalostí – luxusem a jednoduchostí. V tomto stylu používáme neutrální tóny barev a velmi výrazný nábytek. Dalo by se říct, že je to zámecký styl kombinovaný s modernou. V interiéru je mnoho textilií v podobě nadýchaných polštářů , sklo tvoří většinu lustrů a váz, nábytek zdobí lesklé kovy. Kámen-mramor aplikovaný na stěnách, v koupelnách, na nábytku i na podlaze dodá ten správný luxus. Vznešenost místnosti doladíme vhodným výběrem osvětlení. Umísťujeme jej vedle krásného nábytku, do středu místnosti, na nábytek, tak aby podtrhlo noblesu interiéru. Dbejte na veškerý detail v interiéru.

Zdroj: Pinterest.com

RUSTIKÁLNÍ

Jedná se o styl vycházející z francouzského a anglického venkova, kde hlavní roli hrála elegance a praktičnost. Snažte se vnést přírodu do interiéru. Natrhejte do vázy květiny, ozdobte  si vázu nebo květináče kamínky, použijte přírodní tkaniny na dekorace. Charakteristický je  dekor dřeva, který se objevuje v masivním nábytku, podlahách, jako obklad na stěnách, dřevěných stropních trámech. V celém interiéru ladíme barevnost převážně do přírodních tónů, nejpoužívanější barvou se stala hnědá.  Útulnost místnosti získáme zvolením teplého osvětlení. 

Zdroj: Pinterest.com

Podobné příspěvky

Trendy roku 2022

S novým rokem přichází i nové trendy v interiér designu.    Ptáte se jaké jsou trendy nastávajícího roku? A jak je uplatnit ve vašem interiéru? 

Více

Vánoce 2021

BARVA VÁNOC 2021 Blíží se krásný čas Vánoc, doba setkávání s rodinou a přáteli, a po nekonečném kolotoči vánočních příprav i doba klidu a pohody. 

Více

Jak na podzimní výzdobu?

Dušičkové období  Pomalu přichází období sychravých dnů podzimu a s ním spojený svátek v českých krajích velmi rozšířený, svátek Dušiček a to 2.11, v tento

Více